Контраст
Шрифт
Україна єдина #UAРАЗОМ

Увага! Просимо дотримуватися протиепідемічних заходів по профілактиці коронавірусної хвороби.

16.06.2023

ЩЕ РАЗ ПРО КОВІД

За даними Центру громадського здоров'я України цього тижня понад 93 % тих, хто не зміг подолати COVID-19, – це люди віком понад 60 років. І ця статистика навіть на тлі сезонного зниження кількості випадків захворювання змушує уважно поставитись до вакцинального статусу тим, кого медики всього світу зараховують до категорії високого ризику мати тяжкий перебіг хвороби, необхідність госпіталізації і подальші тривалі ускладнення зі здоров’ям. Серед них, зокрема, – ризик розвитку постковідного інсульту, що спричинює погіршення якості життя і загрожує інвалідизацією. 

З’явилося нове дослідження, яке дає чергове підтвердження лонг-ковіду. Так називають ситуацію, коли після перенесеної інфекції люди тривалий час мають скарги на проблеми зі здоров’ям, що впливають на якість їх життя та працездатність. Важливий момент: люди, які не були щеплені проти COVID-19, мають значно вищі ризики виникнення віддалених наслідків захворювання. На такі проблеми вказує проведене у Швейцарії дослідження стану здоров’я невакцинованих, які хворіли на коронавірусну хворобу. Причому кожен шостий усе ще відчуває симптоми навіть через два роки після хвороби.

Ідеться про підвищений ризик таких симптомів, як зміна смаку або запаху (приблизно 10%), нездужання після навантаження (приблизно 9%), зниження концентрації уваги (приблизно 8 %), задишка (майже 8%) і тривога (4%) на шостому місяці порівняно з тими, хто не хворів на COVID-19. Середній вік 1100 учасників дослідження – 50 років. Також були включені 628 дорослих, середній вік – 65 років, які не хворіли раніше.

Пацієнти старшого віку, які вже мали проблеми зі здоров’ям, повідомляли про посилення симптомів під час та після захворювання. Нагадуємо, що люди віком 60+ і ті, хто мають хронічні захворювання, найбільше потребують повноцінного вакцинального захисту проти COVID-19, зокрема бустерними дозами щоб уникнути тяжкого перебігу захворювання, госпіталізації та небажаного розвитку хвороби і щоб знизити ризик віддалених наслідків для здоров’я та тривалого прояву симптомів – так званого лонг-ковіду.

Держава забезпечує доступ до безоплатної вакцинації проти COVID-19, і ним варто скористатись, щоб захистити себе та близьких людей і не створювати навантаження на лікарні в осінній період, коли очікується чергове підвищення захворюваності. Нагадуємо, що бустерна доза вакцини забезпечує значний додатковий захист. 

          Вакцини в Україні доступні і безоплатні. В лікарні ДУ ТМО та медичних закладах МОЗ області щеплення проти COVID-19 проводяться щодня крім вихідних. Подбайте про своє здоров’я і про близьких людей старшого віку.

(с) 2024

Запис до лікаря